2015_ACA Generic Banner.jpg

Events Calendar

2018
Dec 15
Hamilton Twilight
Campdrafting Tasmania Inc.
Lynne Lucas 0458 489 231 Email Tasmania
Dec 15- 16
Red Range
Red Range Sports Committee
Vickie Williamson 0408 221 354 Email NSW
Dec 27
77th Annual Dundee Bushman's Carnival
Dundee Committe
Michael Sloman 02 6732 6879 Email NSW
Dec 30
Smithton
Campdrafting Tasmania Inc.
Lynne Lucas 0458 489 231 Email Tasmania

2019
Jan 5- 6
Corrugation Creek

Draft is Cancelled

Corrugation Creek Campdraft Committee
Martin Lindberg 0429 163 926 Email South East
Jan 12
Powranna
Campdrafting Tasmania Inc.
Lynne Lucas 0458 489 231 Email Tasmania
Jan 13
Springsure Working Horse Assoc
Linda Tucker 0429 841 666 Central
Jan 18- 19
Pinkett Rec. Management Comm.
Ben Newbury 0467 043 065 NSW
Jan 25- 27
Armidale Campdraft Club
Erica Coulthard 0427 312 959 NSW
Jan 26- 27
Mt Barker
Mt Barker Campdraft
Leanne Staite 0427 514 199 Email South West / WA
Feb 3
Stanthorpe Campdraft Subcommittee
Paula Boatfield 0428 195 202 Email South East
Feb 9
Powranna
Campdrafting Tasmania Inc.
Lynne Lucas 0458 489 231 Email Tasmania
Feb 22- 23
Cooyar
Cooyar Agricultural Society Inc
Paul Barron 07 4692 6111 Email South East
Mar 2
Hamilton Show
Campdrafting Tasmania Inc.
Lynne Lucas 0458 489 231 Email Tasmania
Mar 2- 3
Karara
Karara Campdraft Assoc
Lloyd Hilton
Natasha Hilton
0439 674 206
0497 675 734 Email
South East
Mar 7- 10
Toogoolawah
Toogoolawah D A & I Assoc Inc.
Katie Kubler 0458 555 312 Email South East
Mar 9- 10
Glencoe
Glencoe Sports Assn
Joe Morgan 0409 264 651 Email NSW
Mar 16- 17
Mundubbera Golden Stirrup
Mundubbera Show Society Inc.
Fiona Radke 07 4165 8182 Southern
Mar 16- 17
Nanango
Nanango Campdraft Assn
Alan Broome 07 4163 2367 Email South East
Mar 16- 17
Tara
Tara Polocrosse Club
Meg Doyle 07 4663 2131 Email Southern
Mar 16- 17
Taroom Golden Horseshoe

Nominations via Campdraft Central

Taroom Golden Horseshoe
Wenda Alexander 0419 642 187 Email Southern
Mar 22- 24
Balonne ASH
Balonne Branch ASHS
Gwen Lyons 07 4625 7522 Email Border
Mar 22- 24
Tooloombilla
Tooloombilla Rodeo & Campdraft
Warren Wilson
Sue Wilson
07 4623 2626
07 4623 2626 Email
Southern
Mar 23
Crows Nest Campdraft

Nominations via Campdraft Central

Crows Nest Pony Club
Jacinta Willis 0417 716 959 Email South East
Mar 23- 24
Fernvale
Fernvale Campdraft Assoc
Dan Henry 0414 782 884 Email South East
Mar 23
Powranna
Campdrafting Tasmania Inc.
Lynne Lucas 0458 489 231 Email Tasmania
Mar 24
Brymaroo
Brymaroo Campdraft Assn
Cathy Wood 07 4692 1259 Email South East
Mar 29- 31
Allora & District Campdraft
Allora & District Campdraft Ass
Megan Batterham 0401 960 430 Email South East
Mar 29- 31
Hannaford/The Gums Campdraft Committee
David Wells 07 4665 9289 Email Southern
Mar 30- 31
Beaudesert Show Campdraft
Beaudesert Show Society
Sue Harrison 0418 886 783 Email South East
Mar 30- 31
Eidsvold Golden Bell
Eidsvold Golden Bell Campdraft
Ben Weller 0428 650 898 Email Southern
Apr 5- 7
Pittsworth
Pittsworth & District Campdraft Assoc Inc
Debbie Standing 0477 870 980 Email South East
Apr 5- 7
Springsure Working Horse Assoc
Penny Kehl 0437 804 401 Email Central
Apr 6
Cooranga North Recreation Reserve Inc
Courtney Ramsey 07 4668 6840 Email South East
Apr 6- 7
Kragra
Kragra Campdraft Assn Inc
Shari Knudsen 07 4665 1115 Email Southern
Apr 6- 7
Mulgildie
Mulgildie Campdraft & Rodeo Assn
Janette O'Sullivan 0466 710 480 Email South East
Apr 11- 12
Yulgilbar Station Campdraft
Yulgilbar Campdraft
Brett & lucy Ellem 02 6647 2102 Email NSW
Apr 12- 14
Campdraft 4 A Cause
Campdraft 4 a Cause
Kimberly Johnson 07 4741 0339 Email Northern
Apr 12- 14
Dardanup
Dardanup Campdraft Inc
Ruve Tyler 0427 283 027 Email South West / WA
Apr 12- 14
Proston Golden Spurs

Nominations via Campdraft Central

Proston Golden Spurs Campdraft
Kay Radke 07 4168 5339 Email South East
Apr 13- 14
Finals at Powranna
Campdrafting Tasmania Inc.
Lynne Lucas 0458 489 231 Email Tasmania
Apr 13- 14
Rathdowney
Rathdowney & District Memorial Grounds Assoc
Tony Ward 0419 522 475 Email South East
Apr 13- 14
Rolleston Campdraft Assn
Sandra Knight 07 4984 4506 Email Central
Apr 13- 14
Tannymorel
Tannymorel Campdraft Assn
Maria Duff 0429 629 771 Email South East
Apr 13- 14
Wallumbilla Silver Iron
Wallumbilla Campdraft Assn
Trish Rowbotham 0428 234 186 Email Southern
Apr 13- 14
Wandoan Silver Spurs
Wandoan Campdraft & Rodeo Ass Inc
Lauren Newton 07 4628 4419 Southern
Apr 13- 14
Westmar Encouragement Campdraft

Nominations via Campdraft Central

Westmar Sports Club Campdraft Subcommittee
Kylee Simpson 0457 230 980 Email Border
Apr 19- 21
Blackall
Blackall Campdraft Assoc Inc
Lisa Kings 0427 574 033 Email Western
Apr 19- 22
Grass Hut Campdraft & Bull Ride

Nominations via Campdraft Central

Grass Hut Campdraft
Liz Miller
Vicki Miller
0413 397 075
07 4770 3051 Email
Northern
Apr 20- 22
Kumbia Community Charity Draft

Nominations via Campdraft Central

Kumbia Campdraft Assn
Malcolm Ryan 0427 009 399 Email South East
Apr 20- 22
Ridgelands Campdraft Assn
Kellie Kime 0421 109 981 Email Central
Apr 24- 27
ACA National Finals Greenvale

Nominations via Campdraft Central

Australian Campdraft Association Inc.
Emma Condon 07 4788 4224 Email Northern
Apr 25- 27
Bundarra
Bundarra & Dist Campdraft Assoc
Debbie McCowen 0427 407 276 Email Border
Apr 26- 28
Baryulgil Fine Flower

Nominations via Campdraft Central

Baryulgil Fine Flower Campdraft Inc.
Tom Chevalley 02 6647 2223 Email NSW
Apr 26- 28
Bauhinia Campdraft Association Inc.
Stacey Bolton 07 4996 4134 Email Central
Apr 26- 28
Injune Golden Bit
Injune Campdrafting Committee Inc.
Carolyn Roberts 07 4626 3577 Email Southern
Apr 26- 28
Manumbar Campdraft Hall Assn
Merle Richards 07 4168 8193 South East
Apr 27- 28
Cambooya
Cambooya Campdraft Assn
Lynelle Corbould 0418 718 961 Email South East
Apr 28- 29
Chinchilla Encouragement

Nominations via Campdraft Central

Chinchilla Campdraft Assn
Jackie Jewell 0459 020 118 Email Southern
May 2- 5
Paradise Lagoons Campdraft Assoc
Kaye Black 0400 372 380 Email Central
May 3- 5
Winton
Diamantina Rodeo Ass Inc
Patrice Elliott 07 4657 3945 Email Western
May 4- 5
Esk
Esk Campdraft Assoc Inc.
Toni Webster 0407 730 404 Email South East
May 4- 6
Middlemount
Middlemount Rodeo Assn Inc
Rhiannon Curran 0457 412 419 Email Central
May 4- 5
Yarraman
Yarraman Agricultural Show Society Inc
Robert Knowles 0438 638 506 Email South East
May 10- 12
Gold City Campdraft Assn
Jocelyn Condon 0427 379 971 Email Northern
May 10
Mundubbera Show Campdraft
Mundubbera Show Society Inc.
Fiona Radke 07 4165 8182 Southern
May 10- 12
Retreat Creek Campdraft Assoc Inc
Anthony Lawrence 0418 151 091 Email Central
May 10- 12
Stanthorpe Campdraft Subcommittee
Paula Boatfield 0428 195 202 Email South East
May 10- 12
Tambo Annual Draft
Tambo Campdraft & Rodeo Ass Inc
Pip Fearon 0429 010 979 Email Western
May 11- 12
Kyogle
Kyogle P A & H Society Inc
Wendy Piggott 0438 554 385 Email NSW
May 18- 19
Dingo
Dingo Rodeo Club
Karin Howard 0418 776 444 Email Central
May 18- 19
Duaringa
Duaringa Rodeo Club Inc.
Stephanie McCartney 0400 806 021 Email Central
May 18- 19
St Lawrence
St Lawrence Recreation Group
Heather Bradford (07) 4956 9242 Email Central
May 25- 26
Augathella Diggers Campdraft Assn
Paul Flynn 0409 998 835 Email Western
May 31-Jun 2
Marlborough
Marlborough & District Campdraft Assn
Tanya Lindley 0428 109 074 Email Central
Jun 7- 9
Adelaide River
Adelaide River Show Society
Peter Patsalou 0414 449 869 Email NTWA
Jun 7- 9
Bowen River
Bowen River Campdraft Assn
Brooke Woolley 0439 006 809 Email Northern
Jun 8- 9
Tabulam
Tabulam Campdraft Assn
Renee Rippon 0488 928 691 Email NSW
Jun 14- 16
Mallanganee
Mallanganee Campdraft Inc.
Kara Brown 0423 478 471 Email NSW
Jun 14- 16
Monto Silver Buckle Challenge & Campdraft

Nominations via Campdraft Central

Central & North Burnett Branch ASHS
Rexanna Williams 0428 204 033 Email Southern
Jun 27- 30
Nebo Bushman's Carnival

Nominations via Campdraft Central

Nebo Bushman's Carnival Inc
David Muir 0428 358 054 Email Central
Jul 5- 7
Springsure Pony Club Campdraft
Springsure Pony Club Inc. Campdraft
Karen Geddes 07 4984 4150 Email Central
Jul 19- 21
Callide Dawson ASH
Callide Dawson Branch ASHS
Loretta Smith 07 4996 1508 Email Central
Jul 20- 21
Calliope & Districts Campdraft Assoc
Desieree Hindmarsh 07 4974 1313 Email Central
Aug 16- 18
Blue Mountain Campdraft Assn
Tanya Clarke 0429 067 616 Central
Aug 16- 18
Westmar Sports Club Campdraft Subcommittee
Kylee Simpson 0457 230 980 Email Border
Aug 30-Sep 1
Nebo Campdraft & Challenge

Nominations via Campdraft Central

Mackay & District ASHS Inc
Debbie Bates 0428 712 462 Central
Sep 14- 16
St George
St George Campdraft Assn
Polly Southern 0427 343 745 Email Border
Sep 20- 22
Mitchell
Mitchell Campdraft Assn
Stephen Sheppard 0428 231 612 Email Southern
Sep 21- 22
Bauhinia Campdraft Association Inc.
Stacey Bolton 07 4996 4134 Email Central
Sep 21- 22
Yetman
Yetman Campdraft Assn
Rebecca Collins 0429 485 745 Email Border
Sep 27- 29
Twin Hills Quartpot Campdraft
Twin Hills Rodeo & Show Society
Kasie Scott
0427 836 068
07 4983 5173 Email Central
Sep 28
Rosewood
Rosewood Campdraft Assn
Scott Hall 0447 006 332 Email South East
Oct 5- 7
Goondiwindi & District

Nominations via Campdraft Central

Goondiwindi & District Campdraft Assoc
Melinda Meyer 0428 534 394 Email Border
Oct 16- 19
Chinchilla Grandfather Clock

Nominations via Campdraft Central

Chinchilla Campdraft Assn
Jackie Jewell 0459 020 118 Email Southern