2015_ACA Generic Banner.jpg

Horses names that are listed in CAPITALS are ACA REGISTERED and eligible for points and ACA Horse Titles

Mt Isa (NZ) 3/07/2015

Maiden

Judge: Scott Mccormack | Horses: 241

1 Leanne Imeson (NZ) Abu 255 25
2 Jack Morris (NZ) IOWNIM 196 24
3 Ben Hall (WZ) COSMO 174 23
4 Jack Ford (NTWAZ) Kasamartis 172 22
5 Jaye Hall (WZ) VISIONSARIO 171 20.5
5 Patrice Elliott (WZ) BLACK OAK 171 20.5
7 Stacey Haucke (NZ) Tiffany 169 18
8 Narda Grover (NTWAZ) MUSTBE REGEAN 168 16

Novice

Judge: Jason Simms | Horses: 257

1 Adam Wallen (SEZ) Austin Powers 180 36
2 Cameron Fulcher (NTWAZ) Spinner 179 34
3 Sandra Hagan (NZ) Magic 177 31
4 Adam Wallen (SEZ) COOLUM ISABEL 175 24.33
4 Brett Hick (NZ) Legs 175 24.33
4 Terry Jones (NTWAZ) BAD BOY HAMMER 175 24.33
7 Brett Hick (NZ) SNOW 174 20
8 John Mackay (NZ) SUGAR SHAKER 173 18

Open - 2 Round

Judge: Brett Hick | Horses: 121

1 Ben Hall (WZ) FOOT ACRE 275 28
2 Ben Hall (WZ) CLASSY DOVE 266 26
3 Adam Wallen (SEZ) Austin Powers 180 21
3 Marcus Curr (NZ) ALIAS 180 21
5 Adam Wallen (SEZ) DOONGARA POWERADE 179 14
6 Ben Stanger (NZ) CASHMERE 178 3.66
6 Grant Keane (NTWAZ) Condamine Starman 178 3.66
6 Ken Ford (NTWAZ) Elpascol Lockyer 178 3.66
C/O Ben Hall (WZ) FOOT ACRE 25 0

Res. Open (Open Only)

Judge: Brett Hick | Horses: 38

1 Marcus Curr (NZ) ALIAS 92 26
2 Ben Hall (WZ) FOOTLOOSE 91 22.5
2 Ben Hall (WZ) GRANDEE 91 22.5
4 Ben Hall (WZ) KAHMOO CONNIE 89 5.83
4 Cameron Fulcher (NTWAZ) Red 89 5.83
4 Huon Smith (SEZ) BOONARA SUREAL 89 5.83
4 Jaye Hall (WZ) SANTA RIO 89 5.83
4 Kim Acton (NZ) SODA DUET 89 5.83
4 Narda Grover (NTWAZ) JABOOM 89 5.83
C/O Ben Hall (WZ) KAHMOO CONNIE 24 26

Ladies

Judge: Jack Morris | Horses: 77

1 Riley Curr (NZ) IMAGE 174 8
2 Georgia Curr (NZ) GITTERBUG 170 0
3 Leanne Imeson (NZ) Nickalet 88 6
4 Erin Imeson (NZ) Annie 87 0
5 Casey Littleton (NZ) Cruise 85 2.33
5 Josie Bateman (SZ) Wizzard 85 2.33
5 Kim Simms (NZ) KAHMOO CONNIE 85 2.33

Juvenile

Judge: Jason Simms | Horses: 27

1 Jake Curr (NZ) GITTERBUG 87 6
2 Dan (Jnr) Crowley (SEZ) Whinny 86 5
3 Dan (Jnr) Crowley (SEZ) Blenheim Fabiola 83 4
4 Jake Curr (NZ) COOLREAGH ANZAC 82 2.5
4 Summer Snelling (NZ) Annie 82 2.5
6 Morgan Jennings (NZ) Maisy 81 1

Junior

Judge: Jack Morris | Horses: 21

1 Breanna Curr (NZ) Taldora 74 0
2 Jack Towne (NTWAZ) SWEET ABILENE 73 0
3 Emily Curr (NZ) ALIAS 72 0
3 Spencer Snelling (NZ) Annie 72 0
5 Georgia Richardson (NZ) Venus 70 0
5 Jack Dowling (NZ) RIP CURL 70 0

Mini

Judge: Jack Morris | Horses: 13

1 Riley ONeill (BZ) Western 60 0
2 Emily Towne (NTWAZ) SIMPLY TASSA 46 0
3 Fred Stanger (NZ) ROSELLA REBEL 43 0
4 Millie Richardson (NZ) Renegade 42 0
5 Shayla McDonald (NZ) Daley 38 0
6 Chloe Robertson (NZ) April 33 0

Encouragement

Judge: Jason Simms | Horses: 54

1 Johnny Tonegato (NZ) Mustbe Ebony 89 0
2 Harriet Hacon (NZ) EXPECTED CARBINE 88 0
3 Clinton Etherden-Young (NZ) Nip 86 0
4 Lisa Cunningham (WZ) Zorro 82 0
5 Bryce Johnston (NZ) Kelly 81 0
5 Ruth Reynolds (NZ) Badger 81 0
5 Sarah Svenson (NZ) Mia 81 0