2015_ACA Generic Banner.jpg

Horses names that are listed in CAPITALS are ACA REGISTERED and eligible for points and ACA Horse Titles

Cape York & Tablelands ASHS - Mt Surprise (NZ) 30/06/2017

Maiden

Judge: Lachlan Thomson | Horses: 178

1 Peter Hills (NZ) Gucci 258 18
2 Kristy Bethel (NZ) Holly 254 17
3 Henry Taylor (NZ) Morabro Lucy 168 15.5
3 Leanne Condon (NZ) Nameless 168 15.5
5 Brett Blennerhassett (NZ) Laroona Chiesel 167 13.5
5 Mark Edmondson (NZ) Isaac 167 13.5
7 Liam Shannon (NZ) Elanglade Dawn 149 11
8 Glen Duncombe (NZ) Mackay 110 4.5
8 Nakeia Stirling (NZ) Nibbereena ODriscoll The Gun 110 4.5

Novice

Judge: Lachlan Thomson | Horses: 177

1 Lawrence Prior (NZ) Little Conjuboy 178 28
2 Terry Lack (NZ) Norman 175 26
3 Luke Quaid (NZ) Jackman 173 21
3 Peter Hills (NZ) Puzzle 173 21
5 Dalmarie Glenwright (NZ) TUXEDO 172 15
5 Glen Duncombe (NZ) Billabong 172 15
7 Nakeia Stirling (NZ) Nibbereena ODriscoll The Gun 170 12
8 Aaron Prior (NZ) Wally 168 10

Open - 2 Round

Judge: Lachlan Thomson | Horses: 109

1 Jess Hoffmann (NZ) HOUSTON 177 26
2 Stuart Watts (NZ) Bradman 176 24
3 Bill Shephard (NZ) Acres 170 21
4 Nakeia Stirling (NZ) Duck N Cut 165 17
5 Jess Hoffmann (NZ) BON JOVI 164 12
6 Dalmarie Glenwright (NZ) TUXEDO 152 9
C/O Shelly Taylor (NZ) Merlin 24 0

Res. Open (excl Maiden)

Judge: Lachlan Thomson | Horses: 43

1 Jess Hoffmann (NZ) DIAMOND 91 24
2 Mat Hoffmann (NZ) LAROONA BOWIE 90 22
3 Luke Quaid (NZ) ROOKIE 89 19
4 Des Burns (NZ) Tassas Pretty Chick 88 15
5 Stuart Watts (NZ) INDIAN OAK 87 10
6 Luke Quaid (NZ) Jackman 86 3
6 Raymond Porter (NZ) OAK AND ASHES 86 3
C/O Jess Hoffmann (NZ) DIAMOND 23 24

Ladies

Judge: Brett Blennerhassett | Horses: 52

1 Dalmarie Glenwright (NZ) LAROONA SABRANO 84 6
2 Zoe Mackay (NZ) Nova 81 0
3 Teiryn Smith (NZ) Bluegum 77 4
5 Alisa OConnor (NZ) Atkins Omi 63 2
6 Jane Slater (NZ) Burkellar Midnite Layla 57 1

Juvenile

Judge: Mat Hoffmann | Horses: 27

1 Darcy Rowling (NZ) Quickstep 80 6
2 Jordyn Olditch (NZ) Miss Duffy 71 5
3 Lacey Burns (NZ) Rifle Creek Talisman 69 4
4 Abbey Taylor (NZ) Elanglade Slipper 21 2
4 Kodi Innes (NZ) Benny 21 2
4 Lacey Burns (NZ) Blueberry 21 2

Junior

Judge: Brett Blennerhassett | Horses: 24

1 Leah Bethel (NZ) Leo 67 0
2 Bailey Cowan (NZ) Destinys Chic Olena 66 0
3 Maria Wilson (NZ) Little Ricky 61 0
5 Erin Blennerhassett (NZ) Bingil Pete 59 0
6 Bridget Wilson (NZ) Missy 58 0

Mini

Judge: Brett Blennerhassett | Horses: 12

1 Hailey Jaszczyszyn (NZ) Polly 70 0
2 Amelia Cowan (NZ) Joelene 56 0
2 Madison Mcclymont (NZ) George 56 0
2 Rainey Quaid (NZ) Carmen's North 56 0
5 Georgia McClymont (NZ) George 53 0
6 Cape Braes (NZ) Danny Boy 51 0

Encouragement

Judge: Jess Hoffmann | Horses: 63

1 Brodie Taylor (NZ) Elanglade Delta 88 0
2 Sybbie Nucifora (NZ) Dozer 84 0
3 Kate Knowles (NZ) Ilikeitalot Eve 81 0
4 Renee Core (NZ) Playboys Pepinic 80 0
4 Robert Braes (NZ) Lara 80 0
6 Teiryn Smith (NZ) Ropely Pk Billabong 77 0

Futurity

Judge: Brett Blennerhassett | Horses: 12

1 Peter Hills (NZ) Boomerang 87 0
2 Michael Furber (NZ) Done Smoother 77 0
3 Des Burns (NZ) Willow 75 0
4 Mark Vaughan (NZ) Captain 62 0
5 Rusty Smith (NZ) One Stylish Hickory 61 0
6 Mat Hoffmann (NZ) Sherbet 21 0