2015_ACA Generic Banner.jpg

Horses names that are listed in CAPITALS are ACA REGISTERED and eligible for points and ACA Horse Titles

Mount Isa (NZ) 7/07/2017

Maiden

Judge: Tom Webster | Horses: 172

1 Jon Templeton (SEZ) Nonda Southern Cross 180 18
2 Emma OShea (NZ) One Knight Stan 179 17
3 Jaye Hall (WZ) PORTRAIT 177 15.5
3 Vince Wall (NZ) COOPER 177 15.5
5 Jon Templeton (SEZ) Petas Destiny 175 14
6 Brett Hick (NZ) LEGS 174 12
6 Sheree Pratt (NZ) Gus 174 12
8 Adam Wallen (SEZ) Glenesk Capri 173 4.5
8 Jake Curr (NZ) JAGGER 173 4.5

Maiden

Judge: Brooke Fitzgerald | Horses: 169

1 Jon Templeton (SEZ) Pure Blonde 177 17
2 Brett Hick (NZ) ZULU 176 15.5
2 Tom Webster (NZ) COACHER 176 15.5
4 Emma OShea (NZ) Sunday Rose 175 14
5 Ben Hall (WZ) Hippy 174 13
6 Peter Cookson (BZ) AVENUE 173 12
7 John Mackay (NZ) Sugar Mystique 172 10
8 Harriet Hacon (NZ) C J 170 8

Novice

Judge: Ben Stanger | Horses: 204

1 Tom Webster (NZ) OAKALENA 181 31
2 Luke Bennett (NSWZ) BILLY BLACK 180 29
3 Emma OShea (NZ) Dandilla Serina 179 26
4 Jack Morris (NZ) Housekeepers Playmate 175 19.33
4 Jon Templeton (SEZ) Nonda Southern Cross 175 19.33
4 Thomas Mills (NZ) DESTINY 175 19.33
7 Marcus Curr (NZ) LEGACY 174 14
7 Steven Cadzow (NTWAZ) COMETS VALKYRIE 174 14

Novice

Judge: Scott Mccormack | Horses: 211

1 Ben Stanger (NZ) BOONARA SILVATOR 252 32
2 Tom Gleeson (WZ) PISTOLS N PEARLS 193 30
3 Ken Boulton (V) Tina Arena 176 27
4 Peter Dowling (NZ) SODA O 173 21.5
4 Wayne Hingst (SEZ) SILK STONE 240 173 21.5
6 Jaye Hall (WZ) PRIVILEGE 172 17
6 Marcus Curr (NZ) MERCEDES 172 17
8 Ben Stanger (NZ) STANGER GWEN 171 14

Open - 3 Round

Judge: Peter Dowling | Horses: 199

1 Peter Cookson (BZ) HARLEY 265 40
2 Thomas Mills (NZ) PEA VINE ACRES 261 38
3 Wendy Maguire (SZ) Garthowen Burrundie 252 35
4 Tom Webster (NZ) OAKALENA 241 31
5 Ben Hall (WZ) FOOT ACRE 197 23
5 Peter Cookson (BZ) PARADISE 197 23
7 Emma OShea (NZ) One Time Stan 195 18
8 Jon Templeton (SEZ) MISS SCARLETTE ACRE 194 8
8 Ken Boulton (V) Can I 194 8
C/O Colin Hewitt (CZ) SWEET ACRES 23 0

Res. Open (Open Only)

Judge: Peter Dowling | Horses: 53

1 Ben Hall (WZ) CLASSY DOVE 258 26
2 Evan Acton (NZ) FLASH 192 24
3 Jonathon Sylvester (BZ) Tangelo Oak 88 16.66
3 Marcus Curr (NZ) CORMACK 88 16.66
3 Maree Balmain (NZ) Foxy 88 16.66
6 Beau Frame (WZ) QUESTION 87 1.5
6 Ben Hall (WZ) FOOT ACRE 87 1.5
6 Morgan Webb (NSWZ) Dads Acres 87 1.5
6 Riley Curr (NZ) DARTAGNAN 87 1.5
C/O Ben Hall (WZ) JACKSON 23 0

Juvenile

Judge: Brett Hick | Horses: 29

1 Emily Curr (NZ) BOONARA PARTYGIRL 86 6
2 Erin Imeson (NZ) Annie 83 5
3 Lachlan Hacon (NZ) Glenray CD 82 4
4 Charli Curr (NZ) Coco 80 2.5
4 Chloe Curr (NZ) Lena 80 2.5
6 Kasey Letts (NZ) Irresistable 76 1

Junior

Judge: Brett Hick | Horses: 17

1 Abbie Pratt (NZ) Olivia 92 0
2 Olivia Haines (NTWAZ) BLACK BETTY 89 0
3 Samara Coates (NZ) Widgee 83 0
4 Bridgette Cadzow (NTWAZ) Midnight Midori 81 0
5 Josie Christie (NZ) Isana Patriot 79 0
5 Madison Hall (WZ) BUSHRANGER 79 0

Mini

Judge: Brett Hick | Horses: 16

1 Jaimee Mills (NZ) Hope 60 0
2 Imogen Cadzow (NTWAZ) Champagne on Ice 58 0
2 Jordan Curr (NZ) Milly 58 0
4 Andy R Mulcahy (WZ) Jessica 57 0
5 Ben McGlynn (NZ) Tex 56 0
5 Lucy Elliott (WZ) Samantha 56 0

Maiden 4 Maiden

Judge: Tom Webster | Horses: 139

1 Robert Boyce (NZ) Shaprio Curls 164 0
2 Sharni Hall (NZ) Mystery 159 0
3 James Mars (CZ) Jaegar 151 0
4 Darcy McKenzie (NTWAZ) Liquorice 150 0
5 Chelsea Salisbury (NZ) Aggie 145 0
6 Gary Maguire (SZ) Bart 110 0